Poh­jois-Poh­jan­maan Va­sem­mis­to: Pal­kal­la on tul­ta­va toi­meen

Pohjois-Pohjanmaan Vasemmisto antaa voimakkaan tukensa työntekijäjärjestöille käynnissä olevissa palkkaneuvotteluissa.

– Kaupan alalla Palvelualojen ammattiliiton hallitus on antanut lakkovaroituksen. Neuvottelut monella alalla ovat tyssänneet työnantajien haluun odottaa teknologiateollisuuden neuvotteluiden tulosta. Nyt siis ilmeisesti ajatellaan, että suurilla vientimarkkina-aloilla työskentelevien palkankorotukset lämmittäisivät myös kaupan myyjän tilipussia, ihmettelee Pohjois-Pohjanmaan Vasemmiston puheenjohtaja Suvi Röntynen.

– Ajatus on äkkiseltään absurdi. Palvelualoilla on oltu maltillisten palkankorotusten jatkuvassa putkessa. Myyjien matala tulotaso yhdistettynä tämän hetken hintojen nousuun aiheuttaa työntekijöissä jo epätoivoa. Kyse elämiseen riittävästä palkasta ei ole mahdoton vaatimus, Röntynen sanoo.

Pohjois-Pohjanmaan Vasemmiston mielestä on koko yhteiskunnan etu, että tällä kierroksella saadaan riittävät palkankorotukset, jotka tukevat kulutuksen kautta myös yrityksiä ja palveluita.

– Kaupan myyjän palkka hupenee korotustenkin jälkeen arkipäivän elämiseen, paikallisiin palveluihin ja yrityksiin, ei veroparatiiseihin. Kansantalouden kannalta palkankorotukset ovat tärkeä osa epävarmassa taloustilanteessa, jossa yksityinen kulutus on kutistunut vuoden takaisesta, muistuttaa Röntynen.

– Lakko on aina viimeinen keino, mutta jos neuvottelut eivät muuten etene ei vaihtoehtoja jää. Työläisen oikeus säälliseen elintasoon on haettava tätä kautta, jos osinkoja jaetaan vain johtoportaalle. Vuodesta 2012 vuoteen 2021 vähittäiskaupan alan yritysten liikevaihto on kasvanut 64 % ja edelleenkin suuret kaupat ovat ilmoittaneet vuosineljännes toisensa jälkeen tehneensä huipputuloksia. Helposti luulisi olevan myös palkanmaksuvaraa? Kaupan liitto ei ole ainakaan toistaiseksi näyttänyt arvostavansa työntekijää, sitä osaa, joka konkreettisen työn tuloksen eteen tekee.

Pohjois-Pohjanmaan Vasemmisto huomauttaa, että palvelualoilla myös muun muassa majoitus- ja ravitsemisala sekä kiinteistö- ja puhtaanapitoala kamppailevat ennen näkemättömässä työvoimapulassa. Myös kaupan alan houkuttelevuus on laskenut.

– Lisäksi näillä aloilla on tarjolla usein vain osa-aikatyötä. Jos työ ei takaa toimeentuloa, ei uusia työntekijöitä saada. Vastentahtoinen osa-aikatyö on iso ongelma ja se painottuu erityisesti naisvaltaisille palvelualoille. Vasemmistoliiton vaalitavoitteena onkin, että osa-aikatyön teettäminen työntekijällä vaatii tiukempaa lainsäädäntöä. Osa-aikaisyydelle pitää olla selkeä syy – samaan tapaan kuin määräaikaisuuden kohdalla on, linjaa Röntynen.

Lisätiedot: Pohjois-Pohjanmaan puheenjohtaja Suvi Röntynen, p. 040 732 0197