Poh­jois-Poh­jan­maan Va­sem­mis­to: Or­po-Pur­ran hal­li­tus hyök­kää ih­mis­ten pe­rus­oi­keuk­sia ja so­pi­musyh­teis­kun­taa vas­taan

Suomi ja koko maailma on seurannut kasvavan epäuskon ja epätoivon vallassa Palestiinan ja Israelin välisen konfliktin kärjistymistä jälleen kerran. Rokualla viikonloppuna kokoontunut Pohjois-Pohjanmaan Vasemmiston piirikokous on huolissaan rauhanliikkeen ja rauhantutkimuksen näkymättömyydestä mediassa ja median viestinnän militarisoitumisesta. Piirijärjestö vaatii, että Suomi noudattaa kansainvälisiä ihmisoikeussopimuksia niin kaupankäynnissään kuin turvapaikanhakijoiden vastaanotossa.

Orpo-Purran hallitus etenee vääjäämättömästi kohti sopimusyhteiskunnan romuttamista.
Yksipuolisilla päätöksillä heikennetään työehtoja sekä lisätään työnantajan direktio-oikeutta. Keinoja ovat muun muassa lakko-oikeuden rajoittaminen. Lakko-oikeus on työntekijän perustuslailla ja kansainvälisin sopimuksin suojattu perusoikeus ja hyökkäämällä poliittisia lakkoja vastaan hallitus yrittää rajoittaa mielipiteen ilmaisun vapautta. Orpo-Purran hallituksen massiivinen työelämänoikeuksien heikentäminen johtaa turvattomuuteen ja epävakauttaa työmarkkinoita entisestään.

Lisäksi ansiosidonnaisen työttömyysturvan porrastaminen lisää eriarvoisuutta ja köyhyyttä sekä työttömyysturvan lapsikorotusten suunniteltu poisto erityisesti lapsiperheköyhyyttä.
Orpo-Purran hallituksen jääräpäisyys hyvinvointialueiden rahoituslain muutostarvetta vastaan on ajanut hyvinvointialueet mahdottomaan tilanteeseen. Hyvinvointialueiden rahoituksen raju leikkaus uhkaa soteuudistuksen toteuttamista, ihmisten hyvinvointia, terveyttä ja turvallisuutta. Esimerkiksi Pohteella on käsittelyssä tuhoisat säästöleikkaukset. Pohteen aluevaltuuston vasemmistoryhmä on esittänyt toteutettavissa olevan vaihtoehdon, jolla säästöjä haetaan toiminnallisilla muutoksilla.
Heikko-osaisten asemaa vaikeutetaan monesta suunnasta ja etenkin nuoriin osuvat leikkaukset ovat tulevaisuuden kannalta tuhoisia. Jo valmiiksi toimeentulon ja jaksamisen kanssa kamppailevien nuorten mielenterveysongelmat tulevat kasvamaan räjähdysmäisesti.

Hallituksen ajamat työelämäheikennykset, ilman yhteisvaikutusarvioita tehtävät tukien leikkaukset, räikeä ihmisoikeuksien loukkaaminen sekä hyvinvoinnin ja sosiaaliturvan nakertaminen lisäävät eriarvoisuutta, köyhyyttä ja epätoivoa. Orpo-Purran hallituksen valitsema linja voi pahimmillaan järkyttää yhteiskuntarauhaa.

Joukkovoimalla voimme toimia hallituksen kurjistuspolitiikkaa vastaan, sen ovat kansalaiset jo omalla toiminnallaan todistaneet.