Pohjois-Pohjanmaan Vasemmiston mielestä hallituksen puoliväliriihen toimet osoittavat täyttä piittaamattomuutta Suomen velkaantumisesta, mikä tarkoittaa seuraavalle hallitukselle yhä kasvavaa velkataakan perintöä.
Lumijoella lauantaina kokoontunut Pohjois-Pohjanmaan Vasemmiston kevätkokous tuomitsee yli 10 000 euroa kuukaudessa ansaitseville annettavat veronalennukset rahan tuhlauksena ja eriarvoisuuden kasvattamisena. Lisäksi hallitus antoi lähes miljardin yleisen yhteisöveron alennuksen. Vasemmiston mielestä järkevämpää olisi ollut kohdistaa se asiantuntijoiden suosittelemille kasvuyrityksille.
Vasemmisto on huolissaan siitä, että suurin osa pienistä yrityksistä jäi tässä jaossa ilman mitään helpotusta. Sen sijaan ne kärsivät edelleen viime syksyn alv-korotuksesta. Kaikki yritykset eivät ole pystyneet laittamaan alv-korotusta hintoihin ja se näkyy 1990-luvun laman kaltaisena konkurssiaaltona sekä työttömyyden kasvuna. Pakettia on markkinoitu kasvutoimina, mutta vasemmiston ja talousasiantuntijoiden mielestä yhteisöveron alennus on valumassa suurten yritysten osinkoihin ulkomaille.
– Suurimman hinnan tästä jättiveroalesta maksavat lapset ja nuoret, sillä veroale kasvattaa tutkijoiden (Uusitalo, Matikka) mukaan Suomen velkataakkaa. Kuntien valtionosuuksien leikkaus kohdistuu suoraan kouluihin, nuorisotyöhön ja varhaiskasvatukseen. Koko paketti lisää eriarvoisuutta. Rahapulan nimissä hallitus on leikannut jo kaksi vuotta Suomen köyhimmiltä ihmisiltä sosiaaliturvaa ja hyvinvointialueiden rahoitusta sosiaali- ja terveyspalveluiden järjestämiseen, todettiin kokouksessa.
Lisätiedot:
Juha-Matti Mustonen
Pohjois-Pohjanmaan Vasemmiston puheenjohtaja
+358 44 532 2924
juicemustonen@juicemustonen.fi