Maakunnalliset luottamustehtävät 2017->

Vasemmistoliiton edustajat maakunnallisissa luottamustehtävissä.

Pohjois-Pohjanmaan Liitto

Maakuntavaltuusto 11 paikkaa

3. vpj: Kalervo Ukkola, Oulu (varajäsen Mikko Raudaskoski, Oulu)
jäsen Paavo J. Heinonen, Oulu (varajäsen Mikko Viitanen, Oulu)
jäsen Hilkka Haaga, Oulu (varajäsen Mauno Murtoniemi, Oulu)
jäsen Anne Huotari, Oulu (varajäsen Martti Korhonen, Oulu)
jäsen Hanna Sarkkinen, Oulu (varajäsen Rauno Hekkala, Oulu)
jäsen Viljo Lehmusketo, Raahe (varajäsen Risto Heinonen, Raahe)
jäsen Teijo Liedes, Ii (varajäsen Tauno Kivelä, Ii)
jäsen Viljo Saukko, Haapavesi (varajäsen Helvi Järvenpää, Haapavesi)
jäsen Matti Nousiainen, Pyhäjoki (varajäsen Eija Flink, Pyhäjoki)
jäsen Jorma Leskinen, Pyhäjärvi (varajäsen Martti Savolainen, Pyhäjärvi)
jäsen Sari Janatuinen, Kempele (varajäsen Toivo Piira, Kempele)

Maakuntahallitus 2 jäsentä

jäsen Katja Hänninen, Raahe (varajäsen Heidi Haataja, Liminka)
jäsen Jaakko Alavuotunki, Oulu (varajäsen Kari Honkala, Sievi)

Tarkastuslautakunta 1 jäsen

jäsen Teijo Liedes, Ii (varajäsen Sari Janatuinen, Kempele)

Maakunnan yhteistyöryhmä MYR

jäsen Veli Paasimaa, Muhos (varajäsen Heli-Leena Yli-Parkas, Kalajoki)

Pohjois-Pohjanmaan Sairaanhoitopiiri

Sairaanhoitopiirin valtuusto 10 paikkaa

pj: Anne Huotari, Oulu (varajäsen Eija Säilynoja, Oulu)
jäsen: Maire Turtinen, Ii (varajäsen Eila Fäldt, Ii)
jäsen: Silvo Nybacka, Lumijoki (varajäsen Saara Holopainen, Lumijoki)
jäsen: Hanne Huusko, Muhos (varajäsen Mirja Karjalainen, Muhos)
jäsen: Anneli Rajaniemi, Oulainen (varajäsen Kari Hyytiäinen, Oulainen)
jäsen: Pekka Vatjus-Anttila, Kempele (varajäsen Toivo Piira, Kempele)
jäsen: Inga Vähäkuopus, Pudasjärvi (varajäsen Leena Rantala, Pudasjärvi)
jäsen: Kristiina Korpi, Sievi (varajäsen Anne Kariniemi, Sievi)
jäsen: Pertti Väyrynen, Vaala (varajäsen Marja Ahokas, Vaala
jäsen: Markku Jylkkä, Ylivieska (varajäsen Saku Juola, Ylivieska)

Sairaanhoitopiirin hallitus 1 paikka

jäsen Tarja Ollanketo, Raahe (varajäsen Pentti Kyyhkynen, Kuusamo)

Sairaanhoitopiirin tarkastuslautakunta 1 paikka

jäsen Silvo Nybacka, Lumijoki (varajäsen Anneli Rajaniemi, Oulainen)

Maakuntauudistuksen laaja seurantaryhmä 6 paikkaa

Leena Tiiro, Ii
Risto Kalliorinne, Oulu
Teija Mykkänen, Pyhäjärvi
Joni Lackström, Raahe
Carina Läntinen, Utajärvi
Kaarina Malo, Vaala

Maakuntauudistuksen suppea seurantaryhmä 2 paikkaa

jäsen Tarja Ollanketo, Raahe (varajäsen Sari Janatuinen, Kempele)
jäsen Anne Huotari, Oulu (varajäsen Olli Kohonen, Oulu)